Описание:
Написана от един от водещите социални мислители и изследователи в света, "Възходът на мрежовото общество" е първото от три взаимосвързани изследвания на съвременната глобална, икономическа, политическа и обществена промяна. Това е един труд с впечатляваща дълбочина, оригиналност и значение.
Основана на проучвания в САЩ, Азия, Латинска Америка и Европа, книгата има за цел да формулира една системна теория на информационното общество, отчитаща фундаменталните ефекти на информационната технология върху съвременния свят.
Глобалната икономика понастоящем е характеризирана от почти мигновения поток и обмен на информация, капитал и културна комуникация. Тези потоци структурират и обуславят както потреблението, така и производството. Мрежите сами по себе си отразяват и създават различни култури. Както те, така и трафикът, осъществяван чрез тях, в основни линии не подлежат на национално регулиране. Нашата зависимост от новите форми на движение на информацията дава огромна власт на онези, които са в състояние да ги контролират, за да контролират нас. Основната политическа арена в съвременния свят са медиите, а медиите не са политически отговорни.
Мануел Кастелс описва нарастващите темпове на иновация и приложение. Той анализира процесите на глобализация, които изолираха и сега заплашват да направят излишни цели държави и народи, изключени от информационните мрежи. Той изследва културата, институциите и организациите на мрежовото предприятие и съпътстващата ги трансформация на работата и заетостта.
"Един шедьовър, разкриващ логиката на системата на съвременните цивилизации, хвърляйки светлина върху значението на информационните общества. Тази книга ще има огромно въздействие върху обществените науки."
Фернандо Енрике Кардосо, професор по политически науки,
Университет в Сао Паоло, и бивш президент на Международната социологическа асоциация
"Това е един изключителен труд в областта на обществената и икономическа теория - може би най-значимият опит, който някой досега е правил, да бъде постигнато разбиране на необичайните трансформации, протичащи в обществения свят."
Антъни Гидънс, професор по социология, Кеймбриджки университет